Nationella Nomineringskommittéen

Ordförande

Peje Emilsson
Grundare KREAB AB och Kunskapsskolan AB

Ständig Sekreterare

Rafael Bermejo
Grundare av Stiftelsen IFS

Ledamöter

Anna Kindberg Batra
Professionell styrelseledamot och f.d. partiledare (M)

 

Anders Björkenbo
Grundare AM2 AB

Björn Weigel
Grundare Dobono AB

Maroun Aoun
Partneransvarig ALMI

Maryam Ghahremani
VD Bambuser

Mats Torstendahl
Ställföreträdand VD och koncernchef SEB

Michel Barmoro
Advokat Barmoro & Westlund Advokatbyrån

Simona Hef
Grundare Provida AB

Taliana Shalavand
Investment Director Kinnevik AB

Zoran Covic
Grundare & VD Skillspark AB

Region Stockholm

Ordförande

Björn Weigel
VD Dobono AB

Sekreterare

Anna Dadfar
Affärsrådgivare ALMI Stockholm

Ledamöter

Andra Farhard
VD Börshajen AB

 

.

Carl-Henrik Koit
VD ALMI Stockholm

Eva Forsén-Ingers
Professionell styrelseledamot

Fredrik Lindgren
VD Kunskapsskolan i Sverige AB

Jonas Aulin
Regionchef Stockholm SEB

Shervin Razani
Grundare och VD Jurek AB

Region Väst

Ordförande

Anders Björkenbo
Ordf. AM2 Invest AB

Sekreterare

Camille Chebli
ALMI Väst

Ledamöter

Staffan Hillberg
Partner Wood & Hill Investment AB

 

Pernilla Johansson
Partneransvarig SEB Väst

David Brudö
VD och Co-Founder Remente AB

Ebba Joseson Lindqvist
Project Manager Data Factory AI Sweden

Emma Rozado
Grundare The Techno Creatives AB och pristagare 2019 Region väst

Klementina Österberg
VD GU Ventures AB

Staffan Truvé
VD Recorded Future AB

Ulf Johansson
Serieentreprenör och Senior Advisor

Region Syd

Ordförande

Zoran Covic
Grundare & VD Skillspark AB

Sekreterare

Rami Almudafar
ALMI Syd

Ledamöter

Apollonia San Contreras
PR & Marketing konsult

 

David Henriksson
Företagsmarknadschef SEB

Filip Bucin
Advokat och partner MAQS Advokatbyrå

Hamdija Jusufagic
VD System Verification AB och Årets Pionjär 2017

Jenny Lindén Urnes
Ordf. Lindengruppen AB

Region Norr

Ordförande

Torstein Bratvold
Grundare Bratvold Invest AB

Ledamöter

Edel Puntonet
Koncern VD Jo Kommunikation AB

 

Jörgen Larsson
VD Inlandsinnovation AB

 

Harry van der Veen
VD Nuiteq AB

Jane Axelsson
Kontorschef SEB, Umeå

Johanna Grimståhl
VD och Partner Brightnest AB

Maria Hedblom
VD Sparbanksstiftelsen Norrlands Riskkapitalstiftelse

Mohammad Khanahmadi
VD Global Talk AB

Region Mälardalen

Ordförande

Simona Hef
Grundare av Provida AB

Sekreterare

Jessica Giaretta
Marknadskommunikatör
ALMI Mälardalen

Ledamöter

André Hoondert
Grundare och VD Vermeer Viking Sverige/Norge

 

Urban Wallin
Verksamhetsledare, Nyföretagarcentrum Eskilstuna

Camilla Karlsson
Kontorschef SEB Norrköping

Katarina Pihl
VD Joliv AB

Share This